Лише 9% мешканців Півдня України мають успішний досвід захисту своїх прав – дослідження

A+ A-

Водночас 63% опитаних навіть не намагалися ніколи захистити свої права. Більшим цей показник є тільки на Сході – 65%

В Одесі презентували масштабне соціологічне опитування “Що українці знають і думають про права людини”. В межах проекту “День прав людини у вашому місті” у приміщенні обласної державної адміністрації відкрилася тематична виставка, а у центрі соціальних інновацій “Impact HUB Odessa” відбулась презентація дослідження для громадськості.  

Як показало дослідження, 78% українців вважають право на життя найважливішим правом людини. Відносно менше про нього згадували на Півдні (куди входить й Одеська область) – як важливе його обрали 3/4 опитаних. Друге місце за важливістю в регіоні посіло право на працю (63%), третє та четверте – право на соціальне забезпечення та право на справедливий суд (62% та 61% відповідно). 

За словами Світлани Колишко, керівниці групи з прав людини Програми розвитку ООН в Україні, картина цінностей мешканців Південного регіону дещо різниться із результатами по Україні в цілому, де головною цінністю є свобода. “На Півдні України ж на першому місці у рейтингу найважливіших цінностей опинилася справедливість (80%), на другому – свобода (78%), безпека та гідність – на третьому та четвертому (67% та 66% відповідно)“, – навела дані Світлана Колишко.

У Південних областях відносно більша кількість тих, хто вважає достаток важливішим за свободу – 38% опитаних зазначили, що готові поступитися державі частиною своїх прав і свобод в обмін на власний добробут (більше тільки на Заході). Тоді як лише 25% готові терпіти матеріальні труднощі, щоб зберегти права і свободи, а 37% сказали, що їм важко відповісти на це запитання.

Як і загалом по Україні, у Південному регіоні мешканці оцінюють дотримання своїх прав на рівні, нижчому за середній. Найнижче тут оцінили дотримання соціально-економічних прав (2,3 бали за 5-бальною шкалою)

“Якщо говорити про оцінку ситуації з правами людини після Євромайдану, то тільки 3% жителів південних областей вважає, що ситуація покращилася, 30% заявили, що з часів Януковича нічого не змінилося, а 42% зазначили, що стало гірше. Більшими песимістами у цьому плані є тільки населення Донбасу“, зауважив аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина

Тетяна Печончик та Андрій Сухарина

Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини, повідомила, що мешканці Півдня дещо гостріше, ніж в інших регіонах країни, відчувають проблему дискримінації. Так, 18% опитаних вказали, що дискримінація є дуже серйозною проблемою, а 48% вважають дискримінацію “загалом серйозною, але є й інші проблеми“.

Найчастіше тут заявляли про те, що в Україні людей дискримінують за ознакою віку (44% опитаних), інвалідності (39%), політичних поглядів (27%) і за станом здоров’я (26%).

“При загалом високій занепокоєності проблемою дискримінації жителі південних областей виявилися найменш толерантними порівняно з мешканцями інших регіонів. Так, на Півдні 81% вважає, що потрібно обмежувати права наркозалежних людей, 72% ­­– за обмеження прав колишніх засуджених, 70% готові позбавити прав ЛГБТ-спільноту, 63% – людей, які мають непопулярні політичні погляди (наприклад, підтримують російську агресію), 60% вважають, що треба обмежувати права ромів”, прокоментувала Тетяна Печончик.

Опитування показало, що у південних областях найвищим є відсоток прихильників колективної відповідальності. Так, 24% опитаних виправдовує погром ромської громади у селі Лощинівка Одеської області і вважає, що так слід робити завжди. 44% відповіли, що загалом така реакція мешканців є неприпустимою, але у цьому випадку виправданою (по Україні таких – 32%). Тоді як  однозначно неприпустимою таку поведінку вважають трохи менше, ніж 20% (по Україні 28%). 

Як розповів експерт Центру інформації про права людини Володимир Яворський, на Півдні України найменший відсоток людей, які намагалися захистити свої права і мали в цьому успіх, – 9% (загалом по Україні таких 15%). Водночас 63% опитаних навіть не намагалися ніколи захистити свої права. Більшим цей показник є тільки на Сході – 65%. 

Що стосується способів, за допомогою яких жителі Півдня захищали свої права, лідирує звернення до суду (37% опитаних, чиї права порушувалися і хто намагався їх відстояти), поліції і місцевої влади (по 27% респондентів), а також прокуратури (16%). Це відрізняє цей регіон від Заходу і Центру, мешканці якого обирають більш неформальні способи захисту власних прав – звернення до родичів і пошук потрібних знайомств.

Втім, найефективнішими способами захисту власних прав, на думку мешканців Півдня, є звернення до ЗМІ та Європейського суду з прав людини. Ця позиція співпадає із думкою решти українців.

При цьому, за останній рік суттєво збільшилася кількість людей, які вважають Омбудсмана ефективним у відстоюванні прав людини в Україні – про це заявили 16% мешканців Південного регіону. Це – найвищий показник по всій Україні.

“За результатами свіжого опитування, що відбулось наприкінці 2017 року, у ТОП-10 найефективніших способів захисту своїх прав потрапила інституція Уповноваженого з прав людини. Порівняно з минулим роком довіра до національної інституції з прав людини збільшилася вдвічі, обігнавши суд, поліцію і прокуратуру. А найкращою ілюстрацією довіри до Уповноваженого є звернення 158 тисяч людей у 2017 році, що є рекордною кількістю звернень і майже у 5 разів перевищує їх кількість три роки тому. Це також результат розгалуженої присутності в усіх регіонах України. Адже мережа регіональних офісів Уповноваженого, які часто співпрацюють з неурядовими правозахисними організаціями, робить інституцію більш доступною для звернень громадян за правовою допомогою, зі скаргою або іншими питаннями”, – додав Анатолій Пазичук, представник Секретаріату Уповноваженого з прав людини в Одеській області.

Довідка

Дослідження “Що українці знають і думать про права людини” проведене Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.  Одеса — фінальне місто на мапі туру. Подія також відбулася у Львові, Чернігові, Дніпрі, Маріуполі та Харкові.