Омбудсман обговорила з моніторами проблеми місць несвободи на Донбасі

A+ A-

Валерія Лутковська виступає за комплексний підхід у вирішенні проблеми із місцями несвободи на територіях, підконтрольних "ДНР" та "ЛНР"

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська виступає за розробку комплексного підходу для вирішення проблеми із місцями несвободи на територіях, підконтрольних так званим “ДНР” та “ЛНР”, задля попередження випадків неналежного поводження із людьми, які там знаходяться.

Про це вона заявила під час щорічної зустрічі із моніторами Національного превентивного механізму, яка відбувалася 4-5 грудня поблизу Києва.

За словами Валерії Лутковської, наразі бракує актуальної інформації щодо становища і кількості людей, що залишаються в місцях несвободи в зоні АТО, а також узгоджених дій між різними міністерствами і відомствами щодо їх евакуації. Офіс Омбудсмана разом із громадськими організаціями намагаються надавати допомогу тим, хто потрапив у скрутне становище, однак такі заходи є точковими: для комплексного вирішення проблеми потрібен системний підхід. Зараз співробітники Офісу Омбудсмана оновлюють інформацію про існуючі проблеми в місцях несвободи на підконтрольній бойовикам території.

Крім того, під час зустрічі Омбудсман обговорила із моніторами інші важливі виклики, які стоять перед Національним превентивним механізмом, а також вручила моніторам доручення для відвідання місць несвободи у 2015 році.

Представник Уповноваженого з питань реалізації НПМ Юрій Бєлоусов зазначив, що у 2014 році НПМ часто ставав не превентивним, а реактивним механізмом: представники Офісу Уповноваженого та громадські монітори здійснювали позапланові візити для перевірки інформації про порушення прав людини під час подій на Євромайдані, а також збирали інформацію та вживали заходи для евакуації людей з місць несвободи під час конфлікту на Сході.

Говорячи про досягнення Національного превентивного механізму протягом 2014 року, Юрій Бєлоусов звернув увагу на покращення стандартів тримання людей в місцях несвободи на законодавчому рівні.

У цьому році нам вперше вдалося добитися внесення змін до законодавства. Третина змін, які були внесені у квітні в Кримінально-виконавчий кодекс, були внесені саме завдяки НПМу“, – сказав він.

Також, за словами Юрія Белоусова, Державна судова адміністрація почала змінювати будівельні норми для покращення тримання людей, які доставляються в суди для участі в засіданнях і певний час утримуються в камерах для підсудних, а замість кліток у судах почали встановлювати бокси із прозорого скла.

Голова Асоціації незалежних моніторів Андрій Черноусов наголосив на необхідності проведення подальших реформ у пенітенціарній сфері, зокрема щодо перебування дітей у виховних колоніях. 

Це ненормально, коли дитина сидить п’ять років за крадіжку мобільного телефона. У такому випадку колонія не виправляє, а тільки консервує і поглиблює проблему“, – наголосив він.

На зустрічі також ішлося про розвиток мережі моніторів Національного превентивного механізму, налагодження внутрішньої комунікації між моніторами, обмін досвідом участі у візитах НПМ, розвиток навичок “інтерв’ю” та “спостереження”, формування здатності моніторів брати участь у роботі НПМ поза візитами.

Організатори зустрічі – Офіс Уповноваженого ВР з прав людиниМіжнародний фонд “Відродження“, Асоціація незалежних моніторів, Асоціація УМДПЛ, Програма “Розуміємо права людини” та Центр інформації про права людини.