У Чернігові презентували дослідження про те, як українці розуміють права людини

A+ A-

Чернігів став першим містом у регіональному турі "День прав людини у вашому місті".

Українці цінують свої права і свободи, хоча погано орієнтуються у змісті і походженні прав людини, сутності правових механізмів, а також назагал демонструють досить низьку готовність до активних дій задля відстоювання власних прав.

Такими є результати дослідження, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Як показало дослідження, 78% українців вважають право на життя найважливішим правом людини. Що стосується інших пріоритетних для Центрального регіону України (зокрема, і Чернігівської області) прав, то до найактуальніших увійшли також право на працю (67% опитаних зазначили його серед найважливіших), право на освіту (66%), а також право на житло (56%).

“Найголовнішими для людей залишаються соціально-економічні, а не громадянські та політичні права — робота, житло, освіта. Навіть право на життя, що є безумовним лідером у запитах громадян з усіх регіонів України, часто сприймається людьми помилково. Адже воно стосується не соціальних умов і життєвих потреб — це фактично право не бути вбитим всупереч закону чи право на захист від вбивства, а також на розслідування позбавлення життя”, — прокоментувала Тетяна Печончик, голова Центру інформації про права людини.

Мешканці Центрального регіону України, куди входить і Чернігівська область, частіше, порівняно з іншими регіонами країни, заявляли про порушення своїх прав. З постійним чи епізодичним порушенням прав тут стикалися 56% опитаних. Також мешканці Центру відносно частіше за жителів Донбасу, Сходу, Півдня та Заходу відмічали порушення своїх прав на працю, на свободу та особисту недоторканість, на справедливий суд, на житло.

Серед конкретних видів протиправних дій у Центральному регіоні перше місце посіла невиплата заробітної плати (про такий вид порушення щодо себе чи своїх близьких заявили близько 22% опитаних), дискримінація (12%), огляд речей та особистий огляд патрулем поліції на вулиці (11%).

“Утім, хоча більшість громадян усвідомлюють, що їхні права є природніми та належать їм від народження, рівень активності громадян, спрямованої на захист своїх прав, є невисоким: половина опитаних взагалі ніколи цього не робила”, — заявила Світлана Колишко, керівниця групи з прав людини, координаторка проекту Програми розвитку ООН в Україні.

Так, за даними тих осіб, у житті яких траплялись ситуації з порушенням їхніх прав, 54% з них зазначили, що вони ніколи не намагалися захищати свої права. Причому рівень подібної активності мало різниться в різних регіонах України.

Рівень успішності дій щодо захисту своїх прав є невисоким. З тих осіб, які намагалися відстоювати свої права, лише 36% заявили, що це їм переважно вдавалося (тоді як для 64% такі спроби переважно закінчувалися невдало). У захисті своїх прав найуспішнішими є громадяни з Західного та Центрального  регіонів (де вищезгаданий показник склав близько 40%), тоді як в решті регіонів вдалий досвід мали лише 25% опитаних). Більш успішно свої права захищали молоді люди, особи з вищою освітою, із середнім рівнем достатку, проте навіть серед всіх цих груп успіх мали менше половини.

Серед небезпечних і таких, що потребують особливої уваги, даних, є рівень прийняття самосуду. Адже у Центральному регіоні, до якого належить і Чернігівська область, він є найвищим — 16% (у порівнянні загалом по Україні — 12%) населення вважають, що в наявних умовах самосуд — це єдиний спосіб покарання злочинців.

На думку регіональної координаторки із зв’язків з громадскістю Уповноваженого ВР з прав людини в Чернігівській області Алли Лепехи, ці дані свідчать про низький рівень довіри до традиційних правозахисних механізмів та відкривають дуже широке поле для правоосвітньої роботи, роботи правозахисників та журналістів.

“Це проблеми, що не можуть бути вирішені низкою тренінгів, прийняттям законів чи окремими акціями. Все це вимагає комплексного підходу, до якого має долучитись кожен. Особливо тут, на місцевому рівні, ми ближче до населення, краще розуміємо і проблеми свого регіону, і потреби, а головне — ми спілкуємось з людьми практично щодня“, — додала пані Лепеха.

Довідка

Презентація дослідження відбулась у межах регіонального туру “День прав людини у вашому місті”. Чернігів — перше місто на мапі туру. Попереду проведення подібних акцій у Львові, Одесі, Харкові, Дніпрі та Маріуполі. Проект реалізується Центром інформації про права людини за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.