Правозахисники закликали ЦВК спростити доступ людей з інвалідністю до тимчасової зміни місця голосування

A+ A-

За даними експертів, майже 23 тисячі українців хочуть змінити місце голосування на виборах президента

Голові Центральної виборчої комісії
Сліпачук Т.В.

Шановна Тетяно Володимирівно!

Звертаємо Вашу увагу на фактичну недоступність процедури тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси для виборців, які не здатні самостійно пересуватися.

Виборці з інвалідністю, які не можуть самостійно пересуватися, не мають законної можливості подати заяву про зміну місця голосування через довірену особу. В Законі України “Про Державний реєстр виборців” вказується, що виборець, який постійно не здатний пересуватися самостійно, може уповноважити на подання заяви іншу особу (у порядку ст. 20, 21 Закону). Однак це стосується лише заяви про зміну персональних даних, а щодо заяви про тимчасову зміну місця голосування для людей з інвалідністю ніде не вказано.

В результаті це призводить до різної правозастосовчої практики. Деякі працівники відділів ведення ДРВ вимагають особистої присутності такої особи (особливо якщо в реєстрі щодо такого виборця відсутні відомості про постійну нездатність пересуватися самостійно). Зокрема, це стосується виборців – внутрішньо переміщених осіб, які отримали інвалідність після переміщення, і керівник відповідного органу охорони здоров’я (установи соціального захисту, сільський, селищний, міський голова) не передав у реєстр за фактичним місцем проживання відомості про виборців, щодо яких встановлено постійну нездатність пересуватися самостійно.

Деякі працівники відділів ДРВ, розуміючи потреби виборців з інвалідністю, приймають заяву від довіреної особи. Нам відомі також випадки, коли працівники ДРВ висловлювали готовність виїхати до переселенця з інвалідністю додому для отримання заяви про тимчасову зміну місця голосування. В будь-якому разі неврегульованість цього процесу ускладнює життя як людей з інвалідністю, так і самих працівників відділів ДРВ.

Окрім цього, варто також підкреслити, що виборці з інвалідністю, які все ж змогли змінити місце голосування, повинні ще звернутися до дільничної виборчої комісії із заявою про бажання голосувати за місцем перебування (на дому) і вказати, за якою саме адресою просять дільничну виборчу комісію забезпечити їм голосування. Вітаючи в цілому ліберальний підхід щодо можливості подання такої заяви поштою або через інших осіб, все ж вважаємо, що для таких виборців варто передбачити спрощення цієї процедури.

Особливо гострими стануть зазначені вище проблеми у разі призначення повторного голосування.

У зв’язку із наведеним просимо внести зміни до нормативно-правових актів у межах повноважень Центральної виборчої комісії або підготувати пропозиції щодо вдосконалення законів з питань проведення виборів, що дозволить:

1. Нормативно врегулювати спрощену процедуру зміни місця голосування для внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю, додавши до Постанови № 893 положення, що виборець, який постійно не здатний пересуватися самостійно, може уповноважити іншу особу на подання заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси.
2. Надати можливість під час подання заяви про зміну місця голосування одразу вказувати безпосереднє місце перебування особи з інвалідністю, за яким вона отримує можливість голосувати в день виборів.
3. Надати можливість подавати заяву онлайн через кабінет виборця на сайті Державного реєстру виборців.
4. Передбачити можливість під час подання заяви про зміну місця голосування одночасно повідомити про бажання змінити місце голосування в разі призначення другого туру виборів.

З повагою,

ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”
БФ “Право на захист”
БО БФ Stabilization Support Services
ГО “Донбас СОС”
ГО “Центр інформації про права людини”
БФ “Восток-COC”
ГО “КримСОС”
ГС ВГО “Національна Асамблея людей з інвалідністю України”

Підписати лист можна тут